NA CZYM POLEGA SKALING?

Przyczyną choroby dziąseł są często złogi bakteryjnej płytki nazębnej, a najlepszym sposobem pozbycia się ich jest szczotkowanie zębów dwa razy dziennie. Nieważne, jak dobrze czyścisz zęby — zawsze pozostaną trudno dostępne miejsca, które ciężko doczyścić. Mogą się tam gromadzić bakterie płytki nazębnej, które z czasem ulegają mineralizacji, tworząc kamień, którego nie da się usunąć zwykłym szczotkowaniem. Nieusunięta płytka może się rozrastać, szczególnie poniżej linii dziąseł, prowadząc do rozwoju choroby dziąseł.

Aby zmniejszyć ryzyko choroby dziąseł lub powstrzymać jej rozwój, dentysta może zalecić profesjonalne czyszczenie zębów, czyli skaling.

OCZEKIWANIA

Skaling to zabieg przeprowadzany przez dentystę lub higienistkę.

Często najpierw usuwane są warstwy płytki nazębnej i kamienia. Robi się to za pomocą ultradźwięków, które rozbijają kamień, by potem, przy użyciu specjalistycznych narzędzi, możliwe było usunięcie pozostałego, uporczywego nalotu.

Kolejnym krokiem jest „polerowanie” zębów, które ma na celu wygładzenie ich powierzchni. Chociaż w wyniku polerowania usuwane są przebarwienia, a zęby stają się białe i pełne blasku, sam zabieg nie ma charakteru wyłącznie kosmetycznego. W jego wyniku wygładzane i usuwane są delikatne niedoskonałości i chropowatości, co pozwala chronić przed tworzeniem się złogów płytki nazębnej.

Dentysta doradzi, jak często wykonywać skaling. Należy pamiętać, że profesjonalne czyszczenie jest tylko dodatkiem do prawidłowego utrzymywania zdrowia jamy ustnej. Nie może zastąpić szczotkowania zębów dwa razy dziennie pastą z fluorem. Dentysta może zalecić stosowanie pasty, takiej jak parodontax, która zapobiega odkładaniu się płytki nazębnej między kolejnymi wizytami kontrolnymi.