LECZENIE CHOROBY DZIĄSEŁ PRZEZ DENTYSTĘ

Dentyści są ekspertami od zdrowia zębów i dziąseł. W trakcie kontroli sprawdzają stan jamy ustnej, zębów i dziąseł pod kątem ewentualnych problemów. Często to od nich jako pierwszych dowiadujemy się o chorobie dziąseł

W przeciwieństwie do nadwrażliwości czy ubytków, choroba dziąseł często nie objawia się uczuciem bólu ani dyskomfortu, dlatego zauważenie oznak, takich jak zaczerwienienie, obrzęk, krwawienie czy recesja dziąseł wcale nie musi skutkować wizytą u specjalisty. Nieleczone zapalenie dziąseł może rozwinąć się w zapalenie przyzębia, które jest znacznie bardziej poważne i może prowadzić do utraty zębów.

OZNAKI ZAPALENIA DZIĄSEŁ PODCZAS KONTROLI U DENTYSTY

Na początku wizyty kontrolnej dentysta może zapytać Cię o historię chorób, co pozwoli lepiej poznać stan Twojego zdrowia i ocenić ewentualne zagrożenia. Pytania, jakie mogą paść, to:

  • Czy zaobserwował(a) Pan(i) u siebie oznaki choroby dziąseł, takie jak krwawienie czy obrzęk dziąseł?
  • Czy leczył(a) się Pan(i) już kiedyś na chorobę dziąseł?
  • Czy pali Pan(i) papierosy, lub czy w rodzinie znane są przypadki choroby dziąseł?
  • Jak często szczotkuje Pan(i) zęby?

Zadając te pytania, dentysta próbuje określić prawdopodobieństwo wystąpienia u Ciebie choroby dziąseł. Historia ewentualnych chorób lub stwierdzenie u Ciebie jej objawów będzie oznaką potencjalnych problemów. Jeżeli palisz lub w Twojej rodzinie zdarzały się choroby dziąseł, jesteś w grupie podwyższonego ryzyka. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej będzie oznaczać większe ryzyko problemów z dziąsłami.

Drugim etapem kontroli jest badanie, w czasie którego dentysta poszuka objawów choroby dziąseł, takich jak:

  • stan zapalny, obrzęk lub zaczerwienienie;
  • krwawienie dziąseł;
  • zmiany w wyglądzie dziąseł — zdrowe dziąsła mają dużo małych wcięć, natomiast chore stają się opuchnięte, gładkie i błyszczące;
  • recesja dziąseł, kiedy linia dziąseł odsuwa się od zębów;
  • kieszonki lub głębsze szpary w przestrzeniach między dziąsłami a zębami;
  • obluzowane lub rozchwiane zęby.

JAK TWÓJ DENTYSTA MOŻE CI POMÓC?

Jeśli Twój dentysta zdiagnozuje zapalenie dziąseł, może zasugerować profesjonalne czyszczenie, czyli skaling. Zabieg ten przeprowadza dentysta bądź higienistka, a ma on na celu usunięcie zalegających bakterii gromadzących się w formie płytki nazębnej, by Twoje zęby były naprawdę czyste.

Dentysta lub higienistka mogą też doradzić najlepszy domowy sposób leczenia choroby dziąseł i zapobiegania jej rozwojowi.

JAK CZĘSTO ODWIEDZAĆ DENTYSTĘ?

Dentysta doradzi, jak często przychodzić na kontrole. W razie wystąpienia jakichś dolegliwości lub problemów pomiędzy kontrolami, należy niezwłocznie umówić się na wizytę.