CHOROBA DZIĄSEŁ — FAKT CZY FIKCJA?

Choroba dziąseł dotyka wielu osób na całym świecie. Około 50% dorosłych na pewnym etapie zmagało się z zapaleniem dziąseł. Panuje też wiele innych mitów dotyczących choroby dziąseł.

Oto kilka najczęściej powtarzanych — wraz z kluczowymi faktami na temat przyczyn i leczenia choroby dziąseł...

1. KRWAWIENIE DZIĄSEŁ DOTYKA WYŁĄCZNIE OSÓB STARSZYCH — MIT

Krwawienie dziąseł to często spotykany objaw choroby dziąseł. Jego przyczyną są najczęściej złogi bakterii płytki nazębnej na zębach i w przestrzeniach między nimi. Problem ten dotyka osób w każdym wieku, chociaż rzadziej występuje u dzieci.

2. COFNIĘTE DZIĄSŁA NIE ODRASTAJĄ — FAKT

Czy cofnięte dziąsła mogą odrosnąć? Nie, cofające się dziąsła nie odrastają. Regularne nitkowanie i stosowanie pasty do zębów z fluorem, takiej jak parodontax, może zapobiegać odkładaniu się płytki nazębnej, głównej przyczyny krwawienia dziąseł.

3. ZBYT MOCNE SZCZOTKOWANIE MOŻE BYĆ PRZYCZYNĄ KRWAWIENIA DZIĄSEŁ — FAKT

Zbyt mocne szczotkowanie może być przyczyną krwawienia dziąseł, jednej z potencjalnych oznak zapalenia dziąseł, dlatego jeśli zauważysz krew w ślinie po myciu zębów, koniecznie porozmawiaj o tym z dentystą. Ważne, aby podczas szczotkowania nie dociskać szczoteczki zbyt mocno. Używaj szczoteczki manualnej lub elektrycznej o małej główce i miękkich, okrągłych włóknach. Wykonuj okrężne lub eliptyczne ruchy, zwracając szczególną uwagę na linię dziąseł (miejsce, w którym dziąsła spotykają się z zębami). Zaleca się wymianę szczoteczki co trzy miesiące.

4. CHOROBA DZIĄSEŁ NIE ZAWSZE JEST GROŹNA — MIT

Zapalenie dziąseł to pierwsze stadium choroby dziąseł i można je wyleczyć, stosując odpowiednią kurację i prawidłowo dbając o higienę jamy ustnej. Jednak nieleczone może być przyczyną zapalenia przyzębia, które jest nieodwracalne, nieuleczalne i w końcu doprowadzi do utraty zębów.

5. WIZYTY U DENTYSTY SĄ KONIECZNE TYLKO WTEDY, GDY JEST JAKIŚ PROBLEM — MIT

W razie zauważenia u siebie objawów choroby dziąseł, jak wypluwanie krwi podczas szczotkowania czy nitkowania, należy jak najszybciej porozmawiać o tym z dentystą. Nie wolno jednak zapominać o regularnych wizytach kontrolnych, nawet, gdy z pozoru wszystko jest w porządku. Dentysta może zauważyć oznaki choroby dziąseł lub innych problemów, zanim Ty zauważysz u siebie objawy. W ten sposób uda się zatrzymać podróż w stronę choroby dziąseł, zanim sprawy zabrną za daleko.