CO TO JEST CHOROBA PRZYZĘBIA?

Choroba przyzębia to medyczny termin określający chorobę dziąseł. Używa się go w odniesieniu do całego spektrum chorób dziąseł, w tym zapalenia dziąseł, które jest łagodną postacią choroby. Najczęściej jednak ten termin stosowany jest na określenie poważniejszego, drugiego stadium choroby dziąseł, czyli zapalenia przyzębia.

Choroba przyzębia należy do dziesięciu najczęściej występujących chorób u ludzi i jest główną przyczyną utraty zębów u osób dorosłych, dlatego należy koniecznie mieć świadomość istnienia tej choroby i wiedzieć, jak może się rozwinąć.

Zlekceważone pierwsze stadium choroby przyzębia – zapalenie dziąseł – może przejść w zapalenie przyzębia – przewlekłą chorobę zapalną dotykającą przyzębie, czyli tkanki, więzadła i kości otaczające zęby i utrzymujące je na miejscu. Nieleczone zapalenie przyzębia może poważnie uszkodzić te struktury i ostatecznie doprowadzić do utraty zębów.

CO POWODUJE CHOROBĘ PRZYZĘBIA?

W zdrowej jamie ustnej występuje ponad 700 różnych rodzajów bakterii, z których większość jest nieszkodliwa. Rodzaj bakterii wywołujący chorobę przyzębia to tzw. bakterie przyzębia. Zwykle bakterie te nie wywołują żądnych problemów, ale w pewnych okolicznościach mogą stać się szkodliwe. Dzieje się tak, gdy warstwa bakterii i cząstek żywności, zwana płytką nazębną, nie jest usuwana przez regularne mycie zębów.

Pozostawiona płytka nazębna stanowi pożywkę do namnażania się bakterii przyzębia. Wytwarzają one szkodliwe produkty uboczne, które wywołują naturalną reakcję zapalną organizmu, co prowadzi do obrzęku i stanu zapalnego dziąseł. Nieleczona choroba przyzębia może ulec zaostrzeniu. Płytka nazębna twardnieje i zmienia się w kamień nazębny, którego nie da się już usunąć szczoteczką.

Rozwój kamienia nazębnego zwiększa przyrastanie płytki nazębnej w kierunku korzeni zębów. Zapalenie może przejść w postać przewlekłą. W miejscach, gdzie dziąsło odsuwa się od zęba, powstają kieszonki. W miarę namnażania się szkodliwych bakterii infekcja rozprzestrzenia się, uszkadzając kość żuchwy i struktury otaczające zęby, aby w końcu doprowadzić do utraty zębów.

WYJAŚNIENIE ZAPALENIA PRZYZĘBIA

Rozpoczęcie leczenia zapobiega zaostrzeniu zapalenia przyzębia. Pierwszym krokiem jest wizyta u dentysty, który może rozpoznać chorobę przyzębia i doradzić, jak najlepiej ją leczyć.

W przypadku zdiagnozowania choroby przyzębia konieczna może być wizyta u specjalisty periodontologa. Periodontyka zajmuje się wyłącznie chorobami dziąseł. Periodontolodzy dysponują wiedzą umożliwiającą zapobieganie chorobie przyzębia oraz jej diagnozowanie i leczenie.

Istnieje wiele różnych dostępnych metod leczenia zapalenia przyzębia, a dentysta lub periodontolog może wyjaśnić, która z nich jest odpowiednia. Metody te mogą być następujące:

  • Porady dotyczące higieny jamy ustnej – jeśli u pacjenta występują objawy zapalenia dziąseł, dentysta może pomóc w zapobieganiu rozwojowi poważniejszej postaci choroby przyzębia poprzez wyjaśnienie techniki prawidłowego mycia zębów w celu skuteczniejszego usuwania płytki nazębnej, bądź też techniki stosowania nici dentystycznych i szczoteczek międzyzębowych do czyszczenia trudno dostępnych miejsc. Dentysta może zasugerować stosowanie specjalistycznej pasty do zębów do codziennego stosowania, takiej jak parodontax, która przy myciu dwa razy dziennie jest czterokrotnie skuteczniejsza* od zwykłej pasty do zębów w usuwaniu bakterii płytki nazębnej nagromadzonych wzdłuż linii dziąseł (miejsce, w którym dziąsło styka się z zębem), pomagając zachować zdrowe dziąsła i mocne zęby.
  • Profesjonalne czyszczenie – tzw. usuwanie kamienia i polerowanie, podczas którego dentysta lub higienista usuwa nagromadzoną płytkę i kamień nazębny, a następnie poleruje zęby, aby ograniczyć ponowne osadzanie się płytki.
  • Antybiotyki – bardzo rzadko mogą zostać przepisane w celu wyleczenia izolowanych zakażeń, które nie zareagowały na inne, niechirurgiczne metody leczenia.
  • Zabieg chirurgiczny dziąseł – istnieje kilka rodzajów zabiegów chirurgicznych dziąseł stosowanych w leczeniu choroby przyzębia. Dentysta może odsunąć lub wyciąć dziąsło, aby usunąć osady płytki i kamienia nazębnego z powierzchni korzenia, a następnie wypolerować ten obszar, aby ograniczyć ponowne osadzanie się płytki. W przypadku utraty kości dentysta może zastosować materiał regeneracyjny (lub przeszczep). Po zabiegu chirurgicznym dziąseł dentysta może zalecić zastosowanie krótkiej kuracji produktem leczniczym, takim jak płyn do płukania ust Corsodyl 0.2% celu zmniejszenia ilości bakterii i zapobiegania zakażeniom.

We wszystkich przypadkach dentysta powinien nadal monitorować postęp choroby przyzębia, aby upewnić się, że leczenie jest właściwe i zachować dziąsła w jak najlepszym stanie.

*W porównaniu ze zwykłą pastą, po profesjonalnym czyszczeniu w gabinecie dentystycznym i przy szczotkowaniu dwa razy dziennie, nie dotyczy pasty parodontax Whitening