CO TO JEST KANDYDOZA JAMY USTNEJ?

Kandydoza jamy ustnej to infekcja drożdżakowa, którą wywołują grzyby z rodzaju candida. Niewielka ilość grzybów z rodzaju candida jest stale obecna w organizmie, w tym w jamie ustnej. Grzyby te są zwykle nieszkodliwe, jednak gdy nadmiernie się rozmnożą, mogą doprowadzić do grzybiczego zakażenia jamy ustnej.

WYJAŚNIENIE KANDYDOZY JAMY USTNEJ

Istnieje wiele przyczyn nadmiernego namnażania się grzybów z rodzaju candida, wywołującego kandydozę jamy ustnej. Przyczyny te obejmują: stosowanie antybiotyków (szczególnie długotrwałe), stosowanie inhalatorów w leczeniu astmy, noszenie protezy zębowej (szczególnie źle dopasowanej), niewłaściwą higienę jamy ustnej, suchość w jamie ustnej, palenie lub stosowanie chemio- bądź radioterapii w leczeniu choroby nowotworowej.

Kandydoza jamy ustnej częściej występuje u osób w podeszłym wieku, a także u osób cierpiących na choroby obniżające sprawność układu odpornościowego.

JAKIE SĄ OBJAWY KANDYDOZY JAMY USTNEJ?

Należy zwracać uwagę na białe, wypukłe miejsca w jamie ustnej. Najczęściej występują one na języku i po wewnętrznej stronie policzka, choć mogą się także pojawić na dziąsłach, podniebieniu, migdałkach lub tylnej ścianie gardła. Często te białe place (przypominające serek wiejski) można zetrzeć, odsłaniając zaczerwienienia, które mogą nieco krwawić.

Inne objawy kandydozy jamy ustnej obejmują: utratę smaku lub nieprzyjemny posmak w ustach, zaczerwienienie jamy ustnej i gardła, bolesność i pieczenie bądź pęknięcia w kącikach ust. W bardzo poważnych przypadkach mogą występować trudności z jedzeniem lub piciem.

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy skonsultować się z lekarzem, który doradzi, jak leczyć kandydozę jamy ustnej.

LECZENIE KANDYDOZY JAMY USTNEJ

Kandydozę jamy ustnej można leczyć. Skonsultuj się z lekarzem w celu uzyskania porady dotyczącej możliwości leczenia.

Lekarz może również przepisać doustne leki przeciw kandydozie jamy ustnej, takie jak przeciwgrzybicze tabletki lub pastylki do ssania, pomocne w wyleczeniu infekcji.

PROFILAKTYKA KANDYDOZY JAMY USTNEJ

Kandydoza jamy ustnej to nieprzyjemna choroba, ale na szczęście istnieją działania pomocne w jej zapobieganiu, takie jak:

  • Poprawa higieny jamy ustnej, w tym mycie zębów dwa razy dziennie pastą do zębów z fluorkiem oraz regularne czyszczenie trudno dostępnych miejsc nicią dentystyczną lub szczoteczkami międzyzębowymi, mogą pomóc w utrzymaniu czystości.
  • Regularne wizyty kontrolne u dentysty mogą pomóc rozpoznać problemy, zanim ulegną zaostrzeniu, co jest ważne nawet dla osób używających protezy dentystycznej lub osób, które nie mają własnych zębów.
  • Płukanie ust wodą po posiłku lub po użyciu inhalatora stosowanego w leczeniu astmy.
  • Rzucenie palenia. Lekarz może udzielić porady, jak rzucić palenia.
  • Leczenie przewlekłych problemów zdrowotnych, we współpracy z personelem medycznym, w celu kontroli istniejących schorzeń, może pomóc w zapobieganiu rozwojowi kandydozy jamy ustnej.