menu

Zapalenie dziąseł, co to takiego?

Poniższe informacje mają Ci przybliżyć problematykę zdrowia dziąseł. Zapalenie dziąseł to poważny problem i nie powinno się go lekceważyć. Jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z wymienionych tutaj objawów, zasięgnij porady lekarza dentysty lub higienistki.

Przyczyną zapalenia dziąseł jest płytka bakteryjna czyli lepka warstwa, zbudowana z bakterii, która nieustannie odkłada się na naszych zębach.

Jeśli nie jest usuwana, tworzy złogi na zębach i między nimi, podrażniając dziąsła i powodując ich obrzęk.

Jeśli dojdzie do obrzęku dziąseł, pod zębem mogą wytworzyć się kieszonki dziąsłowe. W miarę jak złogi płytki bakteryjnej będą się powiększać, kieszonka będzie się stawać coraz głębsza. W efekcie, dziąsła mogą zacząć cofać się, odsłaniając większą część zębów.

Jeśli nie zostanie wdrożone leczenie, kieszonka może się tak powiększyć, że zęby mogą zacząć ruszać się, a nawet wypaść albo będą wymagać usunięcia.

Proces rozwoju stanu zapalnego dziąseł:

 • Choroba dziąseł, co to takiego? | Zdrowe dziąsła
  Zdrowe dziąsła
 • Choroba dziąseł, co to takiego? | Zapalenie dziąseł
  Zapalenie dziąseł
 • Choroba dziąseł, co to takiego? | Zapalenie przyzębia
  Zapalenie dziąseł z minimalnym ubytkiem tkanki kostnej (zapalenie przyzębia)
 • Choroba dziąseł, co to takiego? | Zaawansowane zapalenie przyzębia
  Zaawansowane zapalenie przyzębia, które może prowadzić do wypadania zębów

Wyróżniamy kilka etapów zapalenia dziąseł:

 1. Stan zapalny dziąseł
 2. Stan zapalny przyzębia
 3. Zaawansowany stan zapalny przyzębia

Stan zapalny dziąseł

Przez stan zapalny, rozumiemy zapalenie dziąseł. Dochodzi do niego kiedy dziąsła, które otaczają zęby, stają się zaczerwienione i obrzęknięte. Obrzęknięte dziąsła mają tendencję do krwawienia podczas szczotkowania.

Obrzęknięte dziąsła mają tendencję do krwawienia podczas szczotkowania.

Stan zapalny przyzębia

Zapalenie przyzębia to poważniejsze schorzenie dziąseł, w którym zmiany objęły już tkanki przyzębia i zaczęły się wytwarzać kieszonki dziąsłowe. Ponadto, zapalenie przyzębia wiąże się z degradacją tkanki kostnej, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do utraty zębów.

Zapalenie przyzębia jest nieodwracalne i należy powstrzymać jego rozwój możliwie jak najszybciej, stosując zabiegi stomatologiczne oraz stosując lecznicze produkty przeciwbakteryjne zalecane przez lekarza dentystę.

Zaawansowany stan zapalny przyzębia

Do zaawansowanego zapalenia przyzębia dochodzi w następstwie nieustannej obecności bakterii, która prowadzi do dalszej recesji dziąseł i rozchwiania zębów. W ostateczności może dojść do utraty zębów.