CZY RECESJĘ DZIĄSEŁ MOŻNA ODWRÓCIĆ?
Prosta odpowiedź brzmi: nie. Jeśli dziąsła uległy uszkodzeniu, na przykład w wyniku zapalenia przyzębia, czyli najpoważniejszej formy choroby dziąseł, recesji dziąseł nie da się odwrócić. Istnieją jednak metody leczenia, które mogą zapobiec dalszemu pogarszaniu się problemu.
JAK ROZPOZNAĆ RECESJĘ DZIĄSEŁ?
Istnieje kilka oznak wskazujących na możliwe problemy z dziąsłami lub recesję dziąseł. Dzieje się tak, gdy dziąsła odsuwają się od zębów, pozostawiając odsłonięty korzeń. Pierwszym odczuwalnym objawem jest zwiększona wrażliwość zębów. Zęby mogą wydawać się dłuższe. Można też wyczuć wyszczerbienie w miejscu, w którym dziąsło styka się z zębem.
Mimo widoczności tych oznak nie zawsze łatwo jest stwierdzić, czy doszło do recesji dziąseł. Najlepiej odbywać regularne kontrole u dentysty, ponieważ specjalista potrafi rozpoznać i leczyć problemy z dziąsłami. Jest to szczególnie ważne w przypadku recesji dziąseł, ponieważ jak najszybsze rozpoczęcie leczenia zapobiega pogorszeniu się problemu.
CO POWODUJE RECESJĘ DZIĄSEŁ?
Istnieje wiele czynników mogących powodować recesję dziąseł. Dentysta będzie w stanie stwierdzić przyczynę:
- Zbyt mocne mycie zębów – może uszkadzać szkliwo i powodować recesję dziąseł.
- Niewłaściwa higiena jamy ustnej – bez regularnego mycia i nitkowania płytka nazębna może się nagromadzić i przekształcić w twardy osad zwany kamieniem nazębnym. Jeśli kamień nie zostanie usunięty, może doprowadzić do choroby i recesji dziąseł.
- Zgrzytanie zębami lub zaciskanie zębów – jeśli jest intensywne, może wywierać nacisk na dziąsła i powodować ich recesję.
- Palenie – palacze częściej cierpią na recesję dziąseł.
- Zapalenie przyzębia – w ciężkiej postaci choroby dziąseł, zwanej zapaleniem przyzębia, dziąsła mogą odsuwać się od zębów i tworzyć kieszonki. Kieszonki te mogą ulec zakażeniu, a to z kolei może prowadzić do uszkodzenia tkanek i kości utrzymujących zęby na miejscu, przez co zęby rozluźniają się i zaczynają się ruszać. Może to nawet doprowadzić do utraty zębów.
JAK POWSTRZYMAĆ RECESJĘ DZIĄSEŁ?
Aby dowiedzieć się, czy masz recesję dziąseł, lub jeśli podejrzewasz, że możesz ją mieć, umów się na wizytę do dentysty, który doradzi, jak powstrzymać rozwój tego problemu.
Istnieje kilka metod leczenia recesji dziąseł, w tym:
Usuwanie kamienia i wygładzanie powierzchni korzeni
W przypadku recesji dziąseł dentysta może zaproponować usuwanie kamienia i wygładzanie powierzchni korzeni. Jest to dwuetapowa procedura wykonywana w gabinecie stomatologicznym. Najpierw usuwa się płytkę i kamień nazębny poniżej i powyżej linii dziąseł (miejsca, w którym dziąsła stykają się z zębami). Następnie dentysta wygładza powierzchnię korzeni zębów, aby ułatwić dziąsłom przyleganie do zębów. Podczas zabiegu możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego. Wykonanie procedury może wymagać kilku wizyt.
Po leczeniu dziąsła mogą być zaczerwienione, obrzmiałe, obolałe i nadwrażliwe. Dentysta może zalecić zastosowanie krótkiej kuracji antybakteryjnym płynem do płukania ust, takim jak płyn do płukania ust Corsodyl 0.2% w celu zmniejszenia ilości bakterii i zapobiegania zakażeniom.
Usunięcie kamienia i wygładzenie powierzchni korzeni często wystarcza, aby rozwiązać problem. Konieczne będą jednak regularne wizyty kontrolne w celu potwierdzenia, że nastąpiła poprawa, a recesja dziąseł się nie pogłębia. Dla ochrony dziąseł istotna jest również prawidłowa higiena jamy ustnej.
Zabieg chirurgiczny dziąseł
W przypadku cięższych przypadków recesji dziąseł dentysta może zalecić zabieg chirurgiczny. Istnieje kilka różnych zabiegów, w tym:
- Jeśli leczenie niechirurgiczne nie przyniesie skutków, dentysta może polecić usuwanie kamienia i wygładzanie powierzchni korzenia z odsłonięciem płata dziąsła. Zabieg ten polega na odwinięciu chorej tkanki dziąsła w celu uzyskania lepszego dostępu do korzenia. Następnie płat dziąsła zostaje ściśle przyłożony z powrotem, co ułatwia zachowanie czystości.
- Regeneracja - jest to zabieg chirurgiczny, który może pomóc w regeneracji uszkodzonych kości i tkanek dziąsłowych. Twój dentysta oczyści obszar powyżej i poniżej linii dziąsła, aby usunąć bakterie i płytkę nazębną. Następnie nałożony zostanie materiał regeneracyjny – membrana, białko stymulujące tkanki lub tkanka przeszczepowa, aby skłonić organizm do naturalnego odbudowania uszkodzonych kości i tkanek. Następnie dziąsło zostaje na powrót ściśle przymocowane do korzenia zęba.
Przeszczepy dziąsła
W przypadku utraty tkanki dziąsłowej dentysta może zasugerować zabieg chirurgiczny obejmujący przeszczep tkanki miękkiej, czyli przeszczep dziąsła. Zabieg ten polega na przeszczepieniu tkanki z otaczających dziąseł lub podniebienia i przyszyciu jej do tkanki dziąsłowej w celu zakrycia odsłoniętego korzenia zęba.
JAK ZAPOBIEGAĆ RECESJI DZIĄSEŁ
Najlepszą ochroną przed recesją dziąseł są regularne wizyty kontrolne u dentysty i właściwa higiena jamy ustnej. Mycie zębów przez dwie minuty, dwa razy dziennie, pastą do zębów z fluorkiem lub specjalistyczną pastą do codziennego stosowania przeznaczoną do pielęgnacji dziąseł, taką jak parodontax, pomaga usunąć bakterie płytki nazębnej, aby zachować zdrowe zęby i dziąsła.