menu

Szczoteczka manualna a zdrowe dziąsła

Szczotkowanie zębów

Szczotkuj dokładnie zęby, pastą z fluorkiem, taką jak parodontax®, przez co najmniej 2 minuty, dwa razy dziennie, lub częściej, jeśli tak zaleci lekarz dentysta.

Szczotkowanie usuwa nagromadzoną płytkę bakteryjną i drobinki jedzenia z powierzchni językowych, podniebiennych, policzkowych oraz żujących zębów.

Szczotkuj delikatnie - silne szczotkowanie przy pomocy zużytej szczoteczki może uszkodzić zęby i dziąsła.

Pamiętaj, że szczoteczkę do zębów należy wymieniać co najmniej co 3 miesiące.

Kolejny krok

Krok 1

Szczotkuj powierzchnie policzkowe każdego zęba w szczęce i żuchwie, utrzymując włókna szczoteczki pod kątem do linii dziąseł.

Szczotkuj metodycznie - jednym z największych problemów jest fakt, że większość osób pomija pewne partie jamy ustnej podczas szczotkowania. Przestrzeganie rutynowego postępowania, to sposób na dopilnowanie, by za każdym razem wyczyszczone zostały wszystkie części jamy ustnej.

Kolejny krok

Krok 2

Szczotkuj powierzchnie żujące zębów.

Kolejny krok

Krok 3

Trzymaj szczoteczkę nachyloną pod kątem do dziąseł - wykonuj ruchy okrężne. Szczotkowanie w poprzek zębów może rozmiękczyć powierzchnię części korzennej zęba oraz osłabić linię dziąseł. Nachylaj szczoteczkę w kierunku dziąseł, ku dołowi pod kątem 45 stopni żeby oczyścić brzeg dziąsła.

Zwróć szczególną uwagę na miejsce w którym zęby stykają się z dziąsłami - dopilnuj, by usunąć płytkę bakteryjną zalegającą wokół dziąseł oraz w przerwach między zębami. W połączeniu z regularnym nitkowaniem, takie postępowanie pomoże zapanować nad gromadzeniem się płytki bakteryjnej.

Kolejny krok

Krok 4

Stosuj tę samą technikę, by szczotkować językowe, podniebienne powierzchnie zębów.

Aby oczyścić powierzchnie językowe przednich zębów, pochyl główkę szczoteczki do dołu i wykonaj kilka małych, okrężnych ruchów samym czubkiem szczoteczki.

Kolejny krok

Krok 5

Delikatne szczotkowanie języka pomoże odświeżyć oddech oraz oczyścić jamę ustną z bakterii.

Powrót do początku

1
2
3
4
5
6