menu

Leczenie zapalenia dziąseł

Wizyta u lekarza dentysty

Regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne do lekarza dentysty, to niezbędny element prawidłowej higieny jamy ustnej. Zawsze mów lekarzowi dentyście, jeśli od ostatniej wizyty, masz lub miałeś jakieś nietypowe objawy w jamie ustnej.

Skaling

Skaling służy usunięciu kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej, co z kolei pomaga zmniejszyć i zapobiec zapaleniu dziąseł i tym samym leczyć choroby dziąseł. Powinien być wykonywany przez przeszkolony personel stomatologiczny.

Jeśli masz zapalenie dziąseł, lekarz dentysta lub higienistka poddadzą Twoje zęby dokładnemu oczyszczeniu.

Jeśli zapalenie dziąseł przeszło w zapalenie przyzębia, możesz wymagać pogłębionego skalingu, który będzie polegał na usunięciu płytki bakteryjnej i kamienia z patologicznych kieszonek. Zabieg ten może wymagać kilku wizyt u lekarza dentysty bądź higienistki. Przed skalingiem, dziąsła mogą być poddane znieczuleniu, a po jego zakończeniu, możesz odczuwać lekki dyskomfort. Przez najbliższych kilka miesięcy, lekarz dentysta bądź higienistka będzie monitorować głębokość kieszonek, by sprawdzić czy leczenie się powiodło i czy zapalenie przyzębia się nie pogłębia.

Chlorheksydyna (CHX)

Chlorheksydyna to składnik czynny niektórych płynów do płukania jamy ustnej, które opracowano właśnie do leczenia zapalenia dziąseł.

Działanie chlorheksydyny polega na niszczeniu bakterii kolonizujących płytkę nazębną, która jest przyczyną zapalenia dziąseł.

Lekarze dentyści zalecają płyny do płukania jamy ustnej na bazie chlorheksydyny, do znoszenia zapalenia dziąseł już od przeszło 30 lat.

W zależności od tego, czy wymagasz jedynie pomocy w kontrolowaniu odkładania się płytki nazębnej, czy też wymagasz wdrożenia poważniejszego leczenia, z powodu zapalenia dziąseł, stężenie chlorheksydyny w zalecanym produkcie będzie inne.

Pozostałe metody leczenia

Jeśli zapalenie przyzębia jest poważniejsze, kieszonki mogą się okazać zbyt głębokie, by lekarz dentysta czy higienistka mogli zastosować prosty skaling. Lekarz dentysta może Cię skierować do periodontologa, czyli lekarza, który specjalizuje się w leczeniu chorób przyzębia. Specjalista ten zastosuje intensywniejsze leczenie, w tym być może zabieg chirurgiczny na dziąsłach.