Kobiety w ciąży

Podczas ciąży, w związku ze zmianami hormonalnymi, dziąsła są często bardziej wrażliwe i zagrożone krwawieniem.

Czas zmian

Podczas ciąży w organizmie zachodzi tak wiele zmian, że trudno za nimi wszystkimi nadążyć.

Jednym z obszarów, które łatwo pominąć, jest jama ustna, a przecież połowa wszystkich kobiet w ciąży obserwuje u siebie problemy zębów w pewnym momencie ciąży.

Podczas ciąży kobieta przechodzi zmiany hormonalne, które mogą zwiększać wrażliwość zębów i ich narażenie na infekcje.

Symptomy choroby dziąseł pojawiają się u kobiet najczęściej na początku drugiego lub trzeciego miesiąca ciąży i nasilają się do ósmego miesiąca. W tym okresie niektóre kobiety obserwują obrzęk, krwawienie, zaczerwienienie lub wrażliwość tkanki dziąseł.

Choroba dziąseł (zapalenie dziąseł), a nie próchnica, to najczęstsza przyczyna utraty zębów – a jeśli dziąsła krwawią, gdy szczotkujesz zęby, ten problem może Cię dotyczyć.

Co możesz zrobić?

Aby uniknąć chorobowych stanów dziąseł związanych z ciążą, najlepiej zacząć od zadbania o zdrowie dziąseł. Jeśli planujesz zajść w ciążę, powinnaś zasięgnąć porady swojego lekarza dentysty.

Dbaj o dziąsła, poświęcając im tylko kilka chwil dziennie. Czyść przestrzenie międzyzębowe nicią co najmniej raz dziennie, zawsze szczotkuj zęby rano i wieczorem oraz codziennie używaj specjalistycznego płynu do płukania jamy ustnej (na przykład z chlorheksydyną).

Pamiętaj o wizytach u lekarza dentysty podczas ciąży, nawet jeśli masz wrażenie, że wszystko jest w porządku.

Jeśli zauważysz krwawienie dziąseł lub coś wzbudzi Twoje obawy o zdrowie Twojej jamy ustnej, od razu umów się na wizytę u lekarza dentysty lub higienistki.

Jeśli jesteś bądź możesz być w ciąży lub karmisz piersią, skonsultuj się ze swoim lekarzem przed zastosowaniem jakichkolwiek specyfików.
parodontax®Leczenie schorzeń dziąseł